Czym jest BMI?

Co to takiego?

BMI to wskaźnik masy ciała (ang. body mass index). Zmienne, które rozpatruje się podczas wyznaczania BMI to waga i wzrost. Na podstawie ogólnie przyjętego wzoru możemy określić idealną wagę dla danej osoby a także punkty skrajne czyli masę ciała, która będzie świadczyć o niedowadze/wychudzeniu oraz nadwadze/otyłości.

Jaką pełni funkcje?

Wskaźnik ten stanowi bardzo przydatne narzędzie dla lekarzy i dietetyków podczas diagnozowania i leczenia osób z problemami dotyczącymi zbyt wysokiej lub zbyt niskiej wagi. Poza tym, każdy z nas może w łatwy sposób obliczyć swój wskaźnik masy ciała. Uzyskujemy wówczas pewien obraz naszego obecnego stanu zdrowia, ponieważ odpowiednia waga jest kluczowa w utrzymaniu równowagi w całym organizmie. Wyniki powyżej lub poniżej normy mogą spowodować zapalenie się czerwonej lampki w naszej głowie oraz zmotywować do walki o własne zdrowie.

Czy wskaźnik masy ciała może się mylić?

Trzeba pamiętać, że żaden wskaźnik nie jest idealny, dlatego nie powinniśmy interpretować go bezwzględnie. Niestety nie bierze on pod uwagę indywidualnej budowy ciała a także procentowego rozkładu kanki tłuszczowej i mięśniowej w naszym ciele. Osoba o dużej masie mięśniowej może być, według body mass index, na skraju otyłości pomimo prawidłowej ilości tkanki tłuszczowej.

 

Możesz również polubić…