Dlaczego rękawice medyczne są niezbędne?

Rękawice medyczne są niezbędnym elementem ochrony własnej i pacjenta przed drobnoustrojami przenoszonymi na dłoniach podczas rozmaitych zabiegów medycznych. Wykorzystuje się je obecnie nie tylko w gabinetach zabiegowych, ale także w laboratoriach, szpitalach, przychodniach, punktach pobrania krwi. Z uwagi na pandemię koronawirusa rękawice medyczne stały się również powszechnym sposobem zabezpieczania się nie tylko medyków, ale i zwykłych ludzi – na przykład podczas zakupów w marketach. Dlaczego są tak ważne?

Przed czym chroni rękawica?

Rękawica nitrylowa lub lateksowa wykonana jest z tworzywa sztucznego, które nie przepuszcza wody ani drobnoustrojów. Używane są szczególnie podczas przeprowadzania zabiegów dentystycznych, chirurgicznych czy diagnostycznych. Stanowią barierę ochronną dla drobnoustrojów. Czy chronią medyka czy pacjenta? Tak naprawdę noszone są głównie ze względów higienicznych, aby ewentualne drobnoustroje z płynów ustrojowych pacjenta nie przeniosły się na dłonie osoby mającej z nim bezpośredni kontakt. Na dłoniach nie tylko mamy wiele mikrourazów, które potęgują możliwość zakażenia, ale również dotykamy nimi swoich ust, oczu, nosa, a przez błony śluzowe bakterie i wirusy dostają się niezwykle szybko.

Dlaczego należy pilnować, by noszono w naszej obecności rękawice?

Skoro rękawice medyczne chronią osoby je noszące, to dlatego należy dbać o to, by noszono je przy nas w gabinetach kosmetycznych czy lekarskich? Ponieważ zdrowy, nieprzenoszący zakażenia medyk, to bezpieczny medyk. Zmieniając rękawice pomiędzy pacjentami, lekarz ma pewność, że nie przeniesie zarazków z jednego pacjenta na drugiego. Na stronie https://www.terradent.pl/ można znaleźć różne rodzaje rękawic medycznych nitrylowych, foliowych i lateksowych. Każdy rodzaj ma nieco inne zastosowanie i odrobinę różni się komfortem noszenia. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie w swoim gabinecie różnych rękawic i używanie najodpowiedniejszych do każdego rodzaju zabiegu czy kontaktu z pacjentem. Jest to absolutna podstawa bezpieczeństwa mikrobiologicznego w każdych warunkach.

Możesz również polubić…