Dieta bezglutenowa- co jeść a czego unikać ?

Dieta bezglutenowa to model żywieniowy, który z codziennego żywienia wyklucza produkty zawierające gluten. Niektórzy stosują tą dietę, bo lepiej się po niej czują, a jeszcze inne osoby są do tego zmuszone, ze względu na nietolerancję glutenu. Wbrew pozorom, żyjąc na diecie bezglutenowej wciąż możemy spożywać bardzo wiele posiłków, a ograniczeń nie jest tak dużo, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim z codziennego żywienia musimy wyeliminować produkty z popularnych zbóż, takich jak żyto, jęczmień, pszenica, orkisz, owies itp.

To ograniczenie sprawia, że automatycznie musimy zrezygnować również z produktów mącznych, w tym z pieczywa, makaronów, kasz, płatków, a nawet wielu słodyczy. Oczywiście z tych, w których składzie jest gluten. Skrobia pszenna to jeden z popularniejszych dodatków spożywczych, dlatego każdorazowo warto sprawdzić skład danej żywności, na przykład konserw, wędlin, czy jogurtów. Dzięki temu unikniemy problemów zdrowotnych, a nasz organizm będzie funkcjonował znacznie lepiej.

Co jeść na diecie bezglutenowej

Tak naprawdę na diecie bezglutenowej możemy jeść wszystko, co tego glutenu nie ma. Obecnie w sklepach bez trudu znajdziemy produkty bezglutenowe, które są zamiennikiem dla tych, które musimy odstawić. Producenci dbają o nasze potrzeby, ponieważ nietolerancja glutenu jest bardziej powszechna, niż jeszcze mogło się wydawać kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Jeżeli chcemy dostosować dietę bezpośrednio do naszych potrzeb, to dobrym krokiem będzie konsultacja dietetyczna. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na indywidualne podejście i wybranie diety, która jeszcze korzystniej wpłynie na nasze samopoczucie.

W przypadku problemów zdrowotnych, musimy jednak bardzo uważać na to co jemy. Czasami może korcić nas, by zrobić sobie mały wyjątek, jednak w przypadku leczenia zaburzeń zdrowotnych lub nietolerancji glutenu, dieta bezglutenowa musi być stosowana bardzo rygorystycznie. Tylko w ten sposób zminimalizujemy ryzyko powikłań oraz polepszymy swoje samopoczucie.

Możesz również polubić…