Płyta MDF co można z niej wykonać?
Płyta MDF to niezwykle wszechstronny materiał budowlany, który wybiera się ze względu na jej wytrzymałość, ale także przystępną cenę, trwałość oraz spójność. To istotne cechy produktu, który często służy przez długie lata. Płyta MDF to materiał konstrukcyjny, który powstaje w wyniku rozdrabniania resztek drewna twardego (lub również miękkiego) na drobne cząstki.
Następnie cząstki te łączy się woskiem i spoiwem żywicznym i poddaje sprasowaniu w bardzo wysokiej temperaturze. Płyta MDF jest powszechnie stosowana w wielu projektach, zarówno tych wykonywanych w zaciszu domowym, jak i wykorzystywanych w działaniach profesjonalnych.
Płyta MDF świetnie się bowiem sprawdza w produkcji: mebli, szaf i półek, podłóg, skrzynek głośnikowych, boazerii, drzwi i ram drzwiowych, w projektach dekoracyjnych i podczas wykonywania stoisk targowych i scenografii teatralnych.
Płyta MDF ma z pewnością wiele zalet, które sprawiają, że jest tak powszechnym wyborem. Między innymi jest zdecydowanie bardziej opłacalna niż na przykład sklejka lub drewno lite. Poza tym jest to materiał spójn, przez co nie posiada żadnych pustek ani drzazg. Jego gładka powierzchnia jest idealna do malowania. Płyta MDF jest też łatwa do cięcia za pomocą routera, piły spiralnej, piły taśmowej lub wyrzynarki bez drzazg, spalania lub rozdarcia.
Jednak pomimo tak wielu zalet, płyta MDF posiada także wady. Niestety, w kontakcie z wodą lub innymi płynami, pęcznieje i nabiera wilgoci niczym gąbka. Jedynym wyjściem jest dobre uszczelnienie jej. Poza tym, jest to bardzo ciężki materiał, który nie może być barwiony, ponieważ będzie moczyć się przybierając nieestetyczne plamy.
Płyta MDF nie ma też słojów drewna, które sporo dodają do estetyki. Materiał ten nie będzie też dobrze trzymać śrub przez swój skład z małych cząstek. Do tego zawiera VOCs (taki jak na przykład mocznik-formaldehyd), więc wymaga szczególnej uwagi podczas cięcia i szlifowania, aby uniknąć wdychania cząstek.
Płyta MDF jest bardzo twarda, co sprawia, że gwoździe wyginają się. Zapobiec temu można wywiercając wcześniej otwór, aczkolwiek jest to nieco niepraktyczne. Warto więc użyć gwoździarki do wbijania gwoździ w powierzchnię, a następnie szpachli do zeskrobania drobnych nierówności, które powstaną przed wypełnieniem otworów po gwoździach.
Najnowsze komentarze